Petek Temizliği Konusunda Uzman Firma

Kış mevsiminin vazgeçilmezi olan kalorifer petekleri temizliği, ekonomik yaşamımızı direk etkilediğinden petek temizliği, incelikli bir bakış açısını ve davranışını gerektirmektedir. Sağlıklı bir ısınma, ekonomik kaynakların doğru kullanımı ve güvenli bir yaşam için üzerinde önemle durmamız gereken bir konudur.

Peteklerin iki yılda bir temizliği öngörülse de genelde her yıl temizlik yapmamıza neden olacak sorunlarla karşılaşırız. Radyatör kalitesizliği sürekli arıza vermesinin başlıca sebeplerindendir. Kalorisi düşük kalitesiz peteklerin, içerden çürüme yaparak tesisatı kirletmesi radyatörlerin verimliliğini düşürmektedir. Peteklerinizi seçerken piyasadaki marka modellerinin iyi seçilmesi, belirgin bir farka neden olacaktır.

Peteklerinizin üst tarafı ile alt tarafı arasında ısı farkı oluşmaya başlamışsa kalorifer tesisatına bakım yapmak zorundasınız. Çünkü bu fark, radyatörlerin ısınmasına neden olan sıcak su hızında bir bozulma olduğu ve yeterli sirkülâsyonu yapamadığını gösterir. Kendiniz de kontrol ederek arızaların önüne daha erken geçebilirsiniz. Peteğinizin alt kısımlarının sıcak üst kısımlarının soğuk olduğunu çoğu zaman gözlemlemişsinizdir. Isınma problemi yaşadığınızda sadece petek temizliği yaparak beklediğiniz elverişli koşulları sağlayamazsınız. Sorunun kaynağına inmeniz gerekir ki söz konusu olan arıza, en azından kış boyunca tekrarlanmasın ve yarı sıcak yarı soğuk bir ev sıcaklığına maruz kalmayasınız.

Firmanızın deneyimli ve donanımlı ustalarının petek temizliği konusundaki tecrübelerinden yararlanmanızı öneririm. Kalorifer peteklerinin bağlanma biçimlerinin arızalar üzerindeki etkisi ancak tecrübeli ustaların anlayabileceği bir sorundur. Bazı yerlerde evin çapına orantılı bir kombi ve tesisatın kurulmamış olması peteklerin yeterli derecede ısı transferi yapmamasına neden olur. Petek temizliği için sıcak suyun kombinizden çıkış yaptığı yerden, tesisat borularınızdan radyatöre giriş yaptığı yere kadar olan bölümlere dair bütün olumsuz sonuçlar ortaya çıkarılır.

Petek Temizleme İşi

Yeni aldığınız peteklerin iç yüzeyleri havayla temas halinde olduğundan, herhangi bir izolâsyon yapılmamışsa malzemeleriniz oksitlenir (paslanır). Büyük üretim depolarında bekleyen petekler daha evinize kurulmadan oksitlenmeye başlar. Bu nedenle ısıtma sistemini baştan itibaren korumanız ve ısıtma sisteminin temizliğine önem vermeniz en doğrusu olacaktır. Çürümeye yakın olan radyatörlerde petek temizliği yapıp, koruyucu takmak geçici rahatlık sağlayan bir işlemdir. Aynı arızanın ne zaman yeniden nüksedeceğini kestiremezsiniz.

Kuşkusuz, ısıtma sisteminizi siz de uzun süre sorunsuz kullanmak isteyeceksinizdir. Bizce bunun için koruyucu ilaçlar kullanmak yeterli olacaktır. Daha önceleri radyatörlerden çıkan atık yağları inceltilerek iç yüzeye sürülürdü. Bu işlemle peteklerin çürümeleri engellenmiş olurdu. Bu tür eski üretim petek temizliği çalışmasında siyah bir suyla karşılaşılır. Tesisatın sağlıklı çalışması için sudaki yapraksı (kat kat) akış çok önemlidir. Suyun akışkanlığını olumsuz etkileyen etkenlerin başında, metal maddelerin yüzeylerinden kopan parçacıkların birleşip ters yönde bir etkide bulunması gelmektedir. Bu parçacıkların birleşmesiyle oluşan tortular, suyun spiral bir biçimde dönmesine neden olarak ısı iletim kat sayısının ve pompa verimini düşürdüğünden yakıt harcamasını artırır.

Petek temizliği işinin anlaşılabilir olması için teknik ve kimyasal yapısının iyi bilinmesi gerekmektedir. Bir radyatörden alınan kalori %20 oranında düşerek, kombinin daha fazla çalışmasına ve gaz tüketimini artırmasına neden olacaktır. Bu durum hepimizin şikâyet ettiği kabarık doğal gaz faturalarının gelmesine neden olacaktır. Sistemin kurulur kurulmaz parçacıkların birleşip tortu oluşturmasını engellemek için kimyasal sıvıyı kullanmak faydalı olacaktır. Oksitlenmeyi mikro düzeyde tutarak tesisatın uzun ömürlü çalışmasını sağlar. Petek temizliği işleminden sonra içeriye attığımız koruyucu kimyasal aynı zamanda temizleme işlevi de görür. Bu çalışma ve temizleme tarzını 2-3 yılda bir yaptığınız takdirde tesisatınızda herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız. Genelde böyle işlemlerden sonra rahatlayıp boş vermişliğe bırakırız.

Merkezi Isıtma Sistemi

Bu sistemle ısınmaya çalışan daire faturalarının, cep yakmaya başladığını sık sık duyarız. Merkezi sistemin tekinsizliğinden korkup sadece evin kullanışlı alanlarında ısıtmaya gidildiğini ve neredeyse fobiye dönüşen “kombi kaygısı”nın hepimize ucundan kıyısından dokunduğunu söyleyebiliriz.

Kazan dairesi bakımı yapılırken içerikteki hava purjörleri, sökülmesi zor olan tortu ve pislik tutucular temizlenip verimliliği kontrol edilmelidir. Petek temizliği işi ile birebir ilintili olan merkezi ısıtma sistemi de benzer kimyasal tepkimelerden arıza vermektedir. Bu alanlarda oluşan kireç, hava purjör deliklerini tıkayarak sistemin ısıtmasını engeller. Belirtilen bu alanlardaki tortu, kireç, pislik oranına göre ilaç miktarı hesaplanarak merkezi kalorifer sisteminin tümden gözden geçirilmesi gerekir. Merkezi ısıtma sistemleri temizliğinin alanında uzman firmalarca yapılmasına dikkat etmeniz en az 2 yıl sorunsuz kullanmanıza neden olur. Yaşamımızı zorlayan ekonomik nedenlerden dolayı, yüzeysel olarak bile yapmakta zorlandığımız işlerin ustası gibi davranırız. Bu minvalde, petek temizliği işinin çok kolay olduğunun düşünülmesi şaşırtmamalıdır. Peteklerinizin ısıtmamasının temel nedeni; tesisatınızdaki aşırı kirlenmedir.

  • Petekleriniz kısmen ısınıyorsa
  • Kombiye en uzak mesafedeki radyatör hiç yanmıyorsa
  • Kombinin sıcak su pompalama ve tahliyesinde sıkıntı varsa
  • Kalorifer tesisatınız 2-3 yıldır hiç temizlenmemişse
  • Kombi filtresi tıkanıp alarm veriyorsa
  • Peteklerinizin sadece yarısı yanıyorsa

Petek temizliği kontrolü, 2 yılda bir bakımdan geçirilmelidir. Tesisatınıza zar vermeden ve peteklerinizi yerinden sökmeden kimyasal ilaç ve radyatör makinalarıyla temizliği gerçekleştiriyoruz. Kalorifer tesisatına basınçlı su uygulayarak ve filtrelerini temizleyerek kombinizin daha kullanışlı ve rahat çalışmasını sağlıyoruz. Tamamen profesyonellerden oluşmuş, işini severek yapan ustalarımızın, iç mekânınıza göstermesi gereken özen prensibimizdir.

Peteklerinizdeki ısı yavaş yavaş azalıyorsa petek temizliği işlemini hemen yapmanızı öneririm. Hızlı ve ertelenmeyen müdahaleleriniz peteğin alt kısmında oluşan kireç, tortu gibi kir haznelerinin tam oluşmamasına ve suyun geliş-gidiş yönünü etkilememesi ısı kaybını durdurmanız açısından önemlidir.

Kışa girmeden tüm müşterilerimizin yaptırmasını tavsiye ederiz. Petek temizliği makine ve radyatör temizleme kimyasalıyla birlikte yapılmaktadır. Makineyi tesisatınıza bağlayıp 1 saat kimyasal ilaç ile suyu devridaim yaptırarak içindeki kirlenmeyi yok ediyoruz. Kireçlenmeler, sutaşları, metalik yüzey parçaları sökülüp temiz su ile durulama işlemi yapılır. Müşterilerimizin isteği doğrultusunda koruyucu kimyasal ilaçlar, peteğin içine atılıp 10-15 dakika içinde kombiniz çalıştırılır. Kombi su ayarı ve peteklerin havası alınıp kullanıma hazır bir halde bekletilir.

Petek temizliği ile petek suyu değiştirmek birbirine karıştırılmamalıdır. Peteklerinizin suyunu kendiniz de değiştirebilirsiniz ancak; bu iki işlem arasında hem işçilik hem de kimyasal kullanım farkı vardır. Peteklerinizde hava olup olmadığını anlamak için peteklerin üzerinde elinizi gezdirerek, peteğin altının ve üstünün eşit oranda ısınıp ısınmadığını kontrol ediniz. Eğer altı ısınıp üstü ısınmıyorsa veya tersi durum varsa peteğinizde hava var demektir. Radyatörden hava almak için düz tornavida ile purjör tapasını saat yönünün tersine doğru çevirerek petekte olan havayı dışarı atabilirsiniz.

Petek temizliği işlemi ile kombinizin daha işlevsel olmasını sağlarsınız. Peteklerin yıkanmasıyla tıkanma gibi sorunlar 2 yıl gibi bir süre için ortadan kalkar. Bu temizliğin tam randımanlı bir ısınma görevi görmesine de neden olur.

Teknik yapısı, kullanım dikkati, gaz, sıcak ve soğuk su, metal oksitlenme gibi kimyasal reaksiyonlara müsait bir iç mekan şebekesidir. Petek temizliği işleminin evimizin sıcaklığı ve güvenliği adına iyi bilinmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sorunlarımızı ertelemeden çözme çabalarının, geleceğimizi daha güvenilir bir noktaya taşıyacağına inanıyoruz. Unutmayalım! Evimizin sıcaklığı dünyamızın sıcaklığıdır.