Torbalı Kamera İle Su Kaçağı Bulma

Son yıllarda geliştirilen bazı teknolojik aletler sayesinde binalardaki su kaçağı ve sızıntısı sorunları eskisi kadar can sıkıcı ve ağır bir yük olmaktan kalkmıştır. Bu yöntemler su kaçağının yerinin tespitini ve onarımını birkaç yıl öncesine nazaran çok daha kolay hale getirmiştir. Bu yöntemlerden biri olan kamera ile su kaçağı bulma yöntemi belki de içlerinden en kesin ve hızlı sorun giderici yöntemdir. Öyle ki; yeri hiç bilinmeyen tesisat borularının ve içlerinden akan suyun güzergahının duvar ve fayansların arkasından, kırıp dökmeden belirlenmesine olanak sağlamaktadır. Bu yöntem de kendi içinde 2 türlüdür:

  • Kamera görüntüleme yöntemiyle su kaçağı bulma
  • Termal kamera yöntemiyle su kaçağı bulma

Kamera görüntüleme yöntemi ile yalnızca atık su gider borularında su kaçağı tespit ve kontrolü yapılabilir. Bu yöntemde kameralar, kirli su giderlerinde kırılmış ya da birbirinden ayrılmış boruları ortaya çıkarmak için kullanılır.

Termal kamera yöntemi, su kaçağı bulmada ancak yardımcı bir yöntem olarak kullanılabilir. Bunun nedeni ise; su sızıntısını tam olarak belirlemede bilindiği kadar etkili bir yöntem olmamasıdır.

Termal kamera ile su kaçağı bulma yöntemi ile tespit yapıldığı takdirde, kırıp dökme işlemi daha az miktarda olmaktadır. Termal kameralar ile boruların geçiş güzergahları belirlenip, sızıntı veya kaçak yaptığı bölümler suyun yayılması ile anlaşılmaktadır. Sonrasındaysa sadece sızıntının kaynağı olan yerde yeterli büyüklükte bir kırma işlemi uygulanarak tadilat tamamlanmaktadır. Böylece hem müşteriler daha az masraf ve zaman ayırarak tadilatı yaptırmış olmakta, hem de tesisatçılar tadilat işlemini daha hızlı ve kesin bir biçimde halletmektedirler.

Kamera ile su kaçağı bulma yöntemi her ne kadar yeni bir uygulama dahi olsa, işleri bu denli kolaylaştırdığı ve masrafları azalttığı için daha şimdiden bir çok kişi ve tesisat firmaları tarafından kullanılmaya başlamıştır. Ve şu bir gerçektir ki, önümüzdeki zamanlarda artık hiçbir evde su sızıntısı ve kaçağı yüzünden fazladan kırıp dökme işlemi gerçekleştirmek zorunda bırakmayacak bir yöntemdir. Ayrıca yöntem yaygınlaştıkça, firmalar arasındaki rekabet nedeniyle fiyatı da günden güne daha makul seviyelere gelecektir.